Our Students

With a wide range of career services we assist our students and graduates succeed in achieving their goals. It strives to provide resources to help students broaden their horizons socially and culturally, to think outside the box, to further develop their leadership and communication skills, to connect with the community, to embrace diversity, and ultimately to have a full student experience.

Graduates

Students

Instructors

Language Courses

After Preca

 

  • university of tirana – 600 students
  • University Of Thessaloniki – 200 students
  • University Of London – 100 students
  • University Of Oxford – 80 students
  • University Of Rome – 60 students
  • University of lancaster – 15 students

What Our Students Say

Slide

To the staff of Preca College and to my favorite professor Anesti Treska, wanted to congratulate you on the wonderful job you have done to keep this college going with its high standards of education. I myself being in the first graduating class 1997 am very proud and i can say that the education I got at Preca college was a strong foundation for my college years in USA. Today I am a dentist and practice dentistry in Detroit, MI. Best regards
Odeta Dinella

Slide

Best high school in the city of Korca, Albania!!! I am so proud of this school and the fact that I spent 4 incredible years there. This school taught me how to study properly and with dedication!!!! I was honored to be taught by some of the best professors who were extremely dedicated and amazing teachers!!!!
Angelina Voskopoja

Slide

Pershendetje kolegji preka.Pershendetje Mr Carlit dhe gjithe profesoreve.Ju falenderoj nga zemra per gjithcka qe keni bere per ne.Ju falenderoj gjith profesoreve per dijet dhe disiplinen te cilat na i dhuruat pa pertese.
Me respekt Kristjan Becka

Slide

Pershendetje Kolegji Preka, Kujtoj ende me nostalgji kohet kur isha nje nxenese e ulur ne bankat e ketij kolegji. Dhe pse sot kane kaluar vite, nje pjese te suksesit tim ne jete ja dedikoj hapave te para te marra ne kete institucion. Ju pershendes nga larg, Olgerta Tona

Slide

Pershendetje te gjithe stafit pedagogjik dhe gjithe studenteve te kolegjit Preka . Ndihem krenar qe per kater vjet isha pjese e kesaj shkolle. Dua tju falenderoj qe ne cdo moment ishit te gatshem per te me ndihmuar qe te ec perpara . Falenderoj vecanerisht Mr.Charlie.Preca College nqs ndonjehere mendoja se ishte nje gabim qe erdha tek ty , tani mendoj se ishte thjesht nje gabim qe mendoja ashtu. Kam shume nostalgji per kete shkolle sidomos per shoket shoqet dhe momentet kur luteshim qe mos na ngrinin mesuesit ne mesim.Best regards to all
Emiljano Banushi

Slide

Pershendetje miq te Kolegjit Preka!Tani, ne fund te 4 viteve studimi, e ndiej edhe une per detyre te falenderoj perzemesisht stafin e kesaj shkolle per punen qe kane bere me ne nxenesit. Me thene te drejten, nuk eshte se ne kete shkolle me ka prure deshira e madhe. Por ne qofte se do ktheja kohen pas edhe njehere, do te vija me deshiren me te madhe te studioja ne Kolegjin Preka. Gjate 4 viteve kam mesuar shume, jo vetem ne aspektin akdemik, por edhe ne ate social. Per kete falenderoj personat te cilet nuk ishin thjesht mesimdhenes ne ate shkolle, por MESUES. Ne vecanti permend prof. Anesti Treska, pasioni i te cilit per kete shkolle na shtyn edhe ne te dashurojme gjithcka qe na rethon dhe te marrim me te miren prej tyre, te rrembjme nga jeta cdo gje te mundshme dhe te nevojshme. Nuk le pas as mesuesit e tjere qe ne menyren e tyre, secili ka kontribuar ne formimin tone. Dhe un jam e sigurt qe te gjithe keta nxenes do te kene sukses ne jete. Sado te perpiqem te permbledh ate qe ndiej dhe mendoj, fjalet perseri me duken te pamjaftueshme. Edhe njehere ju coj falenderime te perzemerta dhe uroj te vazhdoni keshtu!
Ju pershendes,Marinela Kristo

Slide

Pershendetje Mr. Charlie dhe gjithe stafit te Preca College. Para se te hyja te studjoja ne kete kolegj, kur me pyesnin qe do te shkosh ne shkolla e Maltes si motra jote, une ju pergjigjesha joooooo me nje Jo te madhe.Nuk e di si ndryshova mendim ne momentin e fundit, dhe ne vitin 2007 u diplomova prane ketij kolegji.Pas 4 vjetesh, tani jam ne prag te diplomimit ne Fakultetin e Drejtesise. E mbarova universitetin me sukses, vetem ne saje te formimit qe une morra ne kolegjin Preka. Tani jam krenare qe kam studjuar ne kete shkolle me nivel te larte. Atje une u mesova me pune , me disipline, dhe me frymen e larte te bashkepunimit e respektit. Me vjen mire qe mu dha mundesia tju Falenderoj per punen e palodhor. PERULEM ME RESPEKT PARA JUSH (Profesoreve te Preca College) Me respekt, pergjithmone nxenesja juaj Eglantina Cili

Slide

Në fillim mendoja se shkolla e Maltës ishte si gjithë shkollat e tjera, por kur fillova universitetin kuptova se ne ishim edukuar shumë ndryshe nga të tjerët dhe kjo falë punës dhe përpjekjeve të pafund të mësuesve, në vecanti Charlie Camilleri, Anesti Treska, etj... Shumë faleminderit dhe përgëzime për punën e madhe.
Shkelzen Cakeri

Slide

The website is very good but i want to make a suggestion: why domt you add the chat to this website so we can talk all the time with our friends and get to know other people from the school it would be great!
Simon Nastas

Slide

Te dashur shoke, mesues dhe drejtues te Kolegjit Preka, e ndiej detyrim moral tu them te pakten faleminderit. Ne sajin tuaj koha ime ne kolegj eshte mbushur me kaq kujtime. Sigurisht, kater vite atje kane te mirat dhe problemet e tyre por keshtu eshte vete realiteti; "the world outside" sic shkruhet ne wbsite. Me duket se pervoja ne kolegj me ka ndihmuar ti pegjigjem realitetit ku ndodhem sot, ndaj dhe u jam mirenjohes te gjitheve. Ju falemiderit!
Ervis Sulce

Slide

Good evening to all! Hope everyone is having a good life. I just wanted to say thank you to all the staff, with whom I had the honor to be for almost half of the day during my 4 years of high school. Thank you to Mr. Charlie, Mr. Lorenc, Mr. Martin, Mr. Vincent (I can never forget the days when we used to organize Prize Day, and in which I got a prize in P.S.E. 🙂 and everyone else. Thank you for your kindness and all the effort you all put in our education. I want to say thank you to Mr. Nesti, Mrs. Marta, Mr. Mishel Pili, and everybody else, (I am sorry not mentioning you all) Thanks also to all my class mates, we shared some great moments. I love and miss all of you!!! God bless all of you!!
Orjela Pazaj

Slide

Pershendetje kolegeve te mi ne Kolegjin Preka.
Jam krenare qe per gati dhjete vjet kam qene edhe une anetare e stafit te kesaj shkolle. Ka qene nje eksperience e paharruar dhe e vlefshme per mua.
Ju uroj gjithe te mirat dhe suksese te metejshme.
Ju pershendes nga larg me mall dhe respekt
Ish kolegia juaj
Marta Beta

Slide

Komplimente per perparimet Kolegji Preka.Jam tejet krenar dhe nostalgjik per ish shkollen time dhe falenderoj gjithe stafin per dijet dhe sherbimet e shkelqyera. Jam me te vertet mirenjohes sepse Kolegji Preka na dhuroi nje disipline pune e cila me ka ndihmuar te krijoj nje profil timin ne universitet. Keep up the good work Preca College and Best Regards to Everyone..
Mikel Ciko

Slide

Hi to all. With all my heart I wish you all on this special 20th anniversary. I am proud that I passed 5 years in this College, espeially the first 4 years of its life. A few weeks ago I was there and so many memories and people came to mind. I wish I am there to celebrate with you, but duty calls. Wishing you success for the future and may more students benefit from this College, surely the best in Korca, as it has always been, from the very first results. Keep it up!!! Urime!! Zoti t'ju bekofte te gjithe.
Vincent Mangani

previous arrow
next arrow